Na „olympiádě“ amatérského filmu uspěly dva české projekty

2. 9. 2019

UNICA (Union Internationale du Cinéma) je mezinárodní filmová asociace sdružující filmové amatéry a nezávislé filmaře z celého světa. Organizace funguje pod patronací UNESCO. Každoročně pořádá soutěžní přehlídku, na které jsou představovány kolekce filmů z jednotlivých členských zemí. První přehlídka proběhla v roce 1931 v Bruselu. V Československu a České republice se během své takřka devadesátileté historie odehrála třikrát: v Mariánských Lázních (1948), Hradci Králové (1994) a Blansku (2018).  V roce 1999 byla přehlídka otevřena také studentům filmových škol. Českou účast na přehlídce koordinuje Český výbor UNICA ve spolupráci s Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu.

Soutěžní přehlídka UNICA 2019 se odehrála v Holandsku. Pětičlenná porota byla při svém rozhodování nekompromisní a udělila nejmenší počet medailových ocenění v novodobé historii přehlídky. Přesto si Česká republika odvezla dvě ceny. Bronzovou medaili získala studentka filmové školy ve Zlíně (UTB) Ida Ralevská za svůj krátký film Tři. Bezprecedentní je pak ocenění v podobě stříbrné medaile pro kolektiv dětských autorů ze ZUŠ J. Suka, kteří pod vedením paní učitelky Mirky Bažantové vytvořili animovaný dokument Nenastoupili. Ten pojednává o skutečném osudu mladé židovské rodiny, která se za Druhé světové války rozhodla nenastoupit do nacistických transportů. Všichni členové této čtyřčlenné rodiny válku přežili.

Snímek Nenastoupili byl na UNICA nominován díky úspěchu na celostátní přehlídce filmové tvorby dětí a mládeže Zlaté slunce. Tato přehlídka se bude v dalším roce kompletně transformovat. Malé vize se odehrají v závěru června v Ústí nad Orlicí.

Kolekce filmů nominovaných za Českou republiku
Nevolnost (r. Alžběta Kroupová)
Okno (r. Efim Groutskij)
Magnifuck (r. Daniel a Ivo Dandulovi)
Tři (r. Ida Ralevská)
Náhoda (r. Martin Bohadlo)
Nenastoupili (kolektiv autorů, ZUŠ J. Suka, Benešov)

Kategorie článku