České vize – cesta z krize aneb společně to zvládneme

8. 11. 2020

„Podivín se žlutou kšiltovkou… možná unáhlený konec… je tam toho moc… líbilo se mým dětem… dobrý nápad…pěkná kombinace s animací… roztomile dětsky absurdní..“

Zápisky z deníčku porotkyně

Autorka těchto řádků byla společně s Evou Spilkovou a Pavlem Bednaříkem nominována do poroty Malých vizí (filmy tvůrců do 18 let), jedné ze soutěžních sekcí přehlídky České vize. Porota a diváci měli možnost vidět v pěti filmových blocích videoklipy, experimentální, dokumentární, animované a hrané filmy.

Porada poroty probíhala jako celý program on-line, přičemž oceněny byly filmy, na kterých se shodli minimálně dva členové. Ve většině případů se však toto kritérium nemuselo uplatnit – porota se shodovala téměř ve všech případech jednomyslně.

Kolekce byla opravdu různorodá, sešly se snímky malých dětí vytvořených na koleně, ale i technicky dokonalá díla.

Mezi soutěžními tituly bylo možné narazit ba hravé pokusy i závažná poselství – popová témata vedle šikany, téma politiky nebo víry, ochrany prostředí i křehké pohledy na dětský svět či problémy dospívajících.

Nejpočetněji byla zastoupená kategorie animovaných filmů, kde se asi nejvíc pracovalo s vtipnými zkratkami – pod mikroskopem vytváří knoflíky DNA vzorce, příběh o Bivojovi se možná odehrál úplně jinak, než jak jste si dodnes mysleli, a skočit z útesu má cenu, protože na dně je asi vaše oblíbená propiska.

Porota vyzdvihla filmy, které oslovily svou autenticitou, hravým přístupem nebo humorem a touhou po osobní výpovědi. Ty dostaly přednost před technicky dokonalými, ale ploššími prácemi bez hloubky a nadhledu.

Více k vyjádření poroty Malých vizí na webových stránkách.

Součástí programu byly i on-line přednášky a rozborové semináře. Stačilo se připojit nebo sledovat FB stránky.

Jsem moc ráda, že jsem se mohla jako porotkyně účastnit, rozhodně to byla přehlídka spousty práce, nápadů a kreativity. Vyplatí se sledovat, co vzniká jinde, jak o filmu přemýšlí jiní, co akcentují nebo naopak vynechávají… Pro vaši práci to může být nesmírně inspirující.

A jak probíhalo závěrečné udělování cen? Máte-li rádi poetiku dada revue a smyl pro humor, rozhodně se podívejte na „České vize vysílají z karantény: Epilog/ Slavnostní zakončení.“

Mirka Bažantová

Kategorie článku