Animánie zve malé filmaře do mezinárodní soutěže

29. 7. 2015

Do listopadového Festivalu Animánie zbývá ještě spousta času, nicméně již nyní byste měli zbystřit. A to zejména v případě, že jste pedagogem, pod jehož vedením vznikají dětské filmové pokusy, rodičem malého filmaře či přímo mladou filmovou nadějí. Jako každý rok proběhne totiž i letos v rámci plzeňské Animánie také soutěžní přehlídka audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let. „Dosud se jednalo o soutěž pouze pro české účastníky, ale v rámci desátého ročníku Animánie a v souvislosti s projektem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 otevíráme soutěž poprvé také zahraničním autorům,“ říká ředitel festivalu Jan Příhoda.

Jít s kůží na trh na filmovém festivalu může být pro dětské filmaře velmi cennou zkušeností, a to obzvláště v rámci mezinárodní konkurence. „Na rozdíl od jiných soutěží, kde bývá animace spíše okrajovou záležitostí, je naše soutěž zaměřena právě na dětskou animovanou tvorbu,“ upřesňuje Příhoda. A ačkoli to možná zní překvapivé, do loňského ročníku se podle jeho slov přihlásilo 145 snímků.

Filmy je i letos možné přihlašovat do několika soutěžních kategorií, mezi něž patří kategorie počítačových filmů, filmů vytvořených klasickou technikou stop motion, a také kategorie určená experimentům či videoartu. „Jako každý rok vyhlašujeme i speciální kategorii filmů na zadané téma. pro desátý ročník jsou těmito tématy Japonsko a komiks,“ uvádí ředitel festivalu. Festival také pochopitelně pamatuje na široké věkové rozpětí účastníků soutěže. Do kategorie “mini” patří filmaři do 13 let, kategorie “midi” je určena účastníkům od 14 do 18 let a pro autory od 19 do 26 let je otevřena kategorie “maxi”. V nejstarší kategorii jsou pak filmy rozděleny ještě s ohledem na to, zda jejich autor studuje, či nestuduje obor zaměřený na film či audiovizi.

10. ročník Festivalu Animánie proběhne v Plzni od 14. do 22. 11. 2015, mezinárodní soutěž se uskuteční mezi 14. a 16. listopadem. Máte-li zájem přihlásit film do soutěže, příliš mnoho času již nezbývá – přihlášky jsou přijímány do 1. září 2015. Veškeré potřebné informace, propozice k soutěži a také přihlášku naleznete na webu festivalu.

Kategorie článku