
Tipy předsedy Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu Pavla Bednaříka pro časy koronavirové pandemie
Film je vnímán jako společný výtvor i jako společenský a kulturní fenomén. Film vzniká v kolektivu a kolektivem, návštěvníky kin především, je také přijímán. Zdánlivě nic pro klaustrofobní chvíle domácí agónie v časech koronavirové krize. Audiovizuální kosmos se však za posledních 150 let zásadním způsobem proměnil. Je stále individuálnější, individualizovaný, šitý na míru nešťastnému, osamocenému konzumentu audiovizuálních obsahu a lákadel.
Podstata filmu jako audiovizuálního umění se však nemění. Stále je možné rozlišovat díla kvalitní a braková, rafinovaná a pitomě jednoduchá, díla oduševnělá i vyprázdněná. Náš divácký prostor je v týdnech pod nadvládou vlády shánějící roušky a respirátory nepříčetně široký a otevřený. Slovo VOD se skloňuje od rána do večera, tržby televizních stanic HBO a Netflix trhají rekordy, dostupné jsou nejen filmy rozličného stáří, délky a kvality, ale také kurzy jógy, záznamy i streamy divadelních představení, virtuální prohlídky galerií a muzeí. Ve všem tom přívalu podnětů pohyblivých obrazů chybí většině diváků jedna malá drobnost – maják zajišťující orientaci.
Zkuste si proto projít následujících deset doporučení namísto zoufalých výkřiků na sociálních sítích, jestli Vám někdo nedoporučí film či seriál, který jste již viděli. Protože právě toto období zvýšené spotřeby filmů a seriálů může být také obdobím, kdy se můžete – krůček po krůčku – stát filmově vzdělanějšími. A nemusí to bolet.
1. Klasika legálně
Informace, že Národní filmový archiv pod značkou Česká filmová klasika zveřejňuje na YouTube perly českého filmu, víte určitě všichni. Víte taky, že v době výjimečného stavu zveřejňuje na pokračování každý den také legendární animované filmy pro děti? Proč dětem nepustit Vzpouru hraček jako odpočinek při výuce dějepisu?
2. Moje kino, Vaše kino
Bez kin, stejně jako bez režisérů, producentů, distribučních společností nebo lokačních manažerů by se filmový svět zhroutil. Stejně tak nemůže existovat bez kin. Než se kinosály opět otevřou (a doufejme, že se otevřou všechny!), můžete v kritické situaci pomoci svému kinu tím, že si zajdete do kina virtuálního. Projekt Moje Kino LIVE i Vaše kino nabízejí filmy s přidanou hodnotou – podpoříte své oblíbené kino a uvidíte filmy, na které byste si do něj zašli naživo. Hoďte se do gala, dejte si drink a přijďte do svého obýváku třeba na (online) premiéru parodie Případ mrtvého nebožtíka!
3. Nezatuhni
Pokud Vás už ze sezení v gauči bolí zadní partie, zkuste si vytvořit film sami! Naši členové Free Cinema nebo Aeroškola pod vedením zkušených lektorů vyzývají všechny zájemce, kteří nejsou líní a chtějí tvořit: NEZATUHNI!
4. Virtuální galerie
Vizuálně poutavou a výchovnou může být také procházka muzeem či galerií. Věděli jste, že se můžete lektory výstavních sálů nechat virtuálně provézt například po výstavě o Devětsilu v Galerii hlavního města prahy nebo zavítat do Národního muzea na výstavy Říká se jí sametová, věnovanou Sametové revoluci, nebo na Století trampingu?
5. Jeden svět online
Největší školní aktivita využívající filmová a audiovizuální díla ve školách, Jeden svět na školách, se rozhodla zareagovat na tisíce žáků, učitelů a jejich rodičů zavřených v domácnostech a nabídnout jim své vzdělávací lekce zdarma k dispozici. Včetně stovek filmů dříve přístupných jen pro registrované školy. A kterým začít? V předigitalizované době třeba lekcí a filmem Krev v mobilech.
6. Napište scénář
Neříkejte, že Vás to nikdy nenapadlo. Napsat si látku pro vlastní film a pak jej natočit. Že si nevíte rady? Oslovte profesionály z Free Cinema a můžete Váš námět skonzultovat, natočit a přihlásit do soutěže festivalu Malé vize. A za pár let možná pojedete do Cannes!
7. Filmový deník
Dobrá, ne každý z Vás bude jednou Fellinim, Spielbergem, Kaurismäkim nebo Jiřím Vejdělkem. Ale určitě v těchto dnech sledujete spoustu filmů nebo seriálů. Že už si nepamatujete, co jste viděli před měsícem? Před týdnem? Nebo ani včera? Začněte si vést filmový deník. Vytáhněte doma starý sešit, zapisujte si co a kdy jste viděli, napište si pár poznámek, dojmů, kdo ve filmu hrál. I to Vám pomůže se se svými filmovými zážitky těšit déle a vracet se k nim.
8. Vlastní sbírky
Kdo má rád film, má doma určitě spoustu DVD, blu-ray disků nebo filmů stažených na svém externím disku. Není náhodou koronavirová krize ideálním obdobím, kdy byste se vašimi sbírkami mohli probrat a udělat si seznam? Možná zjistíte, že máte doma originál VHS s filmem Komando, nebo celou sérii Návštěvníků a dlouho jste je neviděli.
9. Filmový plakát
Koukáte stále na bílou zeď a už několik let si říkáte, že by se na něm vyjímal krásný obraz? A co třeba filmový plakát k Vašemu oblíbenému filmu? Zkuste napsat nebo zavolat do vašeho kina, poproste je, zda nemají staré filmové plakáty a udělejte si domácí projekt. Vkusný rám si klidně vyrobíte. A pokud máte doma staré časopisy Kino a znuděné děti, vyrobte si s nimi filmový plakát vlastní. Vtipné koláže zvládnete i bez výtvarného talentu.
10. Mluv s ní
Na závěr jsem si vypůjčil název jednoho z filmů režiséra Pedra Almodovara. Pokud máte našitou další hromadu roušek, nakoupení zásoby lahůdek a těšíte se, až si večer pustíte Vlastníky, Zelenou knihu nebo Nabarvené ptáče. Co když někdo z vašich přátel, rodičů, prarodičů tyto filmy neviděl? Nebo o nich dokonce ani neslyšel? Zvedněte telefon, zavolejte jim a film jim doporučte nebo doneste (pokud jsou starší). Určitě je to potěší!
Filmová vzdělanost není výsadou odborníků nebo dětí. Filmová vzdělanost je sdílená vášeň. Podělte se s námi i vy o vaše koronavirové zážitky z domova. Nebo se průběžně inspirujte na www.filmvychova.cz a na našich FB stránkách.
Chcete-li se filmové výchově věnovat více, staňte se členy Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu. Stačí nám dát vědět.
Promořte se raději filmem, Covid-19 nechte jiným.
Pavel Bednařík
Podobné příspěvky
Online obchod
Produkty a materiály vydávané Asociací pro filmovou a audiovizuální výchovu, z.s.
Podpořte nás
Zasazujeme se o rozvoj audiovizuální výchovy v České republice.
Certifikovaná metodika F/AV
Informace a podpora
Odebírejte NEWSLETTER
Výběr toho nejdůležitějšího jednou za měsíc.