FAMUfest – Pozitivní filmové signály z (ne)známa
Letošní FAMUFEST se zdá být příslibem konečně dobrých zpráv. Jako mnoho jiných filmových projekcí a festivalů se sice přesouvá na online, přesto se však objevuje v době, která je už příslibem návratu k „živým“ filmovým festivalům. Filmovým fajnšmekrům nabízí festival i projekce v autokině, které mnoho z nás doposud znalo spíše z amerických snímků. FAMUFEST se však nezdá být jen příslibem dobrých zpráv pro filmové festivaly, ale i příslibem nových talentovaných tvůrců.
Důkazem může být úspěch Anatomie českého odpoledne vycházející z případů utopení dvou malých chlapců na letním koupališti. Režisér Adam Martinec slavil úspěch jak na Českých lvech, tak na Cenách české filmové kritiky. Anatomie českého odpoledne ovšem nenabízí příjemné filmové uvolnění, v délce jen lehce přesahující dvacet minut nastavuje zrcadlo naší národní povaze. Snímek zobrazuje lidskou povahu a prostředí letního koupaliště až dekadentním způsobem, jenž někdy balancuje až na hranici snesitelností sledování, ale i předimenzování našich národních záporných vlastností. Z představy reálného předobrazu pak v některých momentech až mrazí, ani samotný závěr Anatomie nenabízí žádný očistný pocit.
Podobně tematicky laděný je i snímek Musí to být bolestivý. Danny (jehož si zahrál režisér a scenárista filmu David Semler) se svým španělským přítelem čekají v zapadlé čekárně na vlak, a přitom jsou důsledně sledování a komentování vedle sedícím českým párem. Aniž by to tušili, Danny jim rozumí každé slovo. I když jeho zápletka vlastně nezní příliš překvapivě, vyústění dialogu obou párů dává narativu snímku jiný rozměr. Najednou totiž nevypovídá jen o homofobii a obecné vzájemné nesnášenlivosti, ale poukazuje na to, že každý (i zdánlivě ideální) pár má svoji odvrácenou stranu. Snad i proto by si film možná zasloužil jasnější vyústění, jehož pointa by nám prozradila o něco více, než nabízí otevřený konec snímku. Trefnost jeho názvu Musí to být bolestivý by mohla získat naplnění až do samého konce.
Příkladem z opačného vypravěčského spektra je animovaný film Jsme si o smrt blíž Báry Anny Stejskalové. Dějová linka jejího snímku není nijak překvapující. Hlavní protagonista hledá spřízněnou duši, problémy mu však činí jeho odlišnost. V kritickém momentu je dokonce vystaven ohrožení smrti, zachráněn je ale svou pravou láskou. Autorka snímku však tuto lehce přeslazenou zápletku umístila do prostředí, které je v naprostém rozporu s dějem – na skládku. Podobně pak samozřejmě volila i hlavního hrdinu, jímž je malý parazit žijící v mršině psa, což mu značně znesnadňuje spřátelení se s ostatním náhodnými obyvateli skládky. Vizuální stylizace hraničí někdy mezi morbiditou vnitřností, odporností odpadků a kýčem pastelových barev. A právě využití tohoto netradičního spojení, skvěle zvládnutý pohyb loutek, jenž jim dodává přirozenosti, ale i třeba osvětlení scény, vytváří víc než jen prvoplánový snímek o hledání pravé lásky. Jen by si zasloužil více než jedenáct minut.
Naopak dalšímu animovanému snímku Error krátká metráž naprosto vyhovuje. Lucie Vostárková do tohoto čtyřminutového filmu vložila naprosto přesný obraz svodů internetové prokrastinace, která je každodenní výzvou a nepřítelem pro mnohé z nás. Ve spojení pixilace a digitální kreslenky ve filmu věrně zachycuje (nejen) studentskou noční můru se jménem „deadline“. Ideální snímek pro odlehčení do doby, kdy jsme se všichni museli do online prostředí skoro nastěhovat.
Ráda bych zmínila ještě snímek Nory Štrbové M E Z E R Y. Ten byl letos jediným animovaným snímkem, který se objevil v nominacích na Ceny české filmové kritiky. Krátkometrážní animovaný dokument vpravuje diváka do kůže autorčina bratra Šimona pomocí snímání prostoru jeho pomyslnýma očima, před nimiž se najednou rozpadá prostor, dochází k dezorientaci a ztrátě krátkodobé paměti, znázorněné vyřezanými tvářemi na fotografiích. Zároveň se tu objevují i autorské fotografie zesnulého Šimona Štrby, jimiž jej ve filmu zhmotňuje a vede s ním pomyslný dialog. I přesto, že Nora Štrbová zpracovávala velmi náročné a hluboce osobní téma, podařilo se jí to se silou, jež promlouvá i k naprosto nezaujatému divákovi.
Festival nabízí i mnoho vysloveně vizuálních zážitků. Jedním z nich je Čepení, krátká etuda vycházející z obřadu přípravy nevěsty, přičemž je jí symbolicky „odňato“ panenství a uvázán čepec, který dívku přeměňuje na vdanou ženu. Minimalistické červené pozadí dává na odiv barevné kroje žen obklopujících budoucí nevěstu, její osvětlení bílým světlem pak oznamuje ukončení obřadu. Kamera Matěje Piňose sleduje jak rytmické pohyby žen, tak i jednotlivé kroky úpravy nevěsty. Při pohledech na nevěstu si někdy pohrává i se zaostřením, jako by vyzdvihoval určité části její hlavy a tváře, v níž je vepsána proměna mladé ženy v nevěstu.
Stejně intenzivní vizuální zážitek nabízí i tříminutový snímek studenta katedry kamery Miloslava Pecháčka (který si zahrál i v dalším promítaném snímku Maso) DreamsComeTrue. Kombinace světla a barev se odráží na záhybech šatů, na vodní hladině, či v prosklené místnosti. Obrazy zachycují až surrealisticky laděný přechod mezi realitou a snem, doplněný jemným hudebním podkresem Aid Kida, který dodává snímku podobu futuristického videoklipu.
Film Paní Šťastná Nikola Klingera naopak k divákovi promlouvá primárně přes zvukovou stránku. Epistolární dialog doplňují obrazy odkazující na společné setkání dvou hlavních postav, na něž ve vzájemných dopisech vzpomínají. I přesto, že vizuální stránka snímku postrádá jasně daný narativ, společně s dopisním dialogem vytváří funkční audiovizuální dílo promlouvající o lásce, víře a naději.
Některé filmy se nevyhýbají ani některým palčivým problémům naší společnosti. Jedním z takových témat je potrat a přijetí mateřství. Někteří autoři si pro toto téma zvolili netradiční formu (snímek Life as a game využívající narativní principy počítačových her), někteří zase netradiční příběhové zasazení pro ukázku nelidského přístupu (jakým je Československo roku 1989 ve snímku Ďalšia) či se snaží divákovi přiblížit pocity potratu po znásilnění k vlastnímu tělu a i k sobě samé (to zachycuje zcela autorský film Ester Grohové Zůstane to mezi náma,řekl).
Dalším tabuizovaným tématem je motivace pro vstup do teroristických skupin. To se objevilo i v českém prostředí v souvislosti s případem Jana Silovského, který se tak stal „inspirací“. Například ve filmu Tisíc mil se objevuje jako zmatený a opuštěný mladík, který hledá primárně láskyplné zázemí a pochopení. Režisérka a scenáristka snímku Anežka Fišárková přistupovala k tématu s nadhledem a humorem, který vybízí nahlížet toto téma v jiném světle. Podobným směrem se vydal i Josef Švejda v Usáma Milan S1E1: Ráj na zemi, který je pojatý jako pilotní díl seriálu o „domácím“ teroristovi, jehož náklonost k extremistickým názorům je brána jako hra. Závěr filmu ale připomíná, že bychom neměli zapomínat na reálnou hrozbu.
Všechny vyjmenované snímky jsou jen zlomkem filmů z letošní nabídky, protože FAMUFEST nabízí možnost zhlédnout přes šedesát filmů, ale také debatu Ženy o/ve filmu, masterclass s britským kameramanem Chrisem Seagerem, či představuje nerealizované scénáře katedry scenáristiky a dramaturgie v rámci KinoKabaret.
Snad se FAMUFEST stane i symbolickým závěrečným titulkem za kulturní uzavírkou a jeho ozvěny si opět budeme moc užít v plném a zatemněném kinosále.
Theodora Pfeffermannová